Chodzi o różnego rodzaju testy kompetencyjne. Odpowiednio ułożone, dają one dużą wiedzę o osobie. Czasami używa się ich w ramach rozmów o pracę, albo też w czasie rekrutacji do szkoły albo na uczelnie. Tego typu zadania sprawdzają dane kompetencje, a wyróżnia się kilka rodzajów testów. Częstymtypem takiego zestawu zadań jest test (testy kompetencji) na widzę. Pytania są w ten sposób ułożone, by dawały informacje o stanie wiedzy osoby z konkretnej dziedziny. Kolejnym rodzajem testu jest taki na osiągnięcia. W tym wypadku ważne są konkretne umiejętności, a nie jedynie czysta wiedza. Liczy się szybkość wykonywanych poleceń, albo choćby rozumienie czytanego tekstu.
Kolejnym Z przykładów mogą być testy sytuacyjne, gdzie należy dokonać jakiegoś wyboru, który często wiąże się z jakimś dylematem. Czasami używa się też testów zdolności, które sprawdzają talent w danej dziedzinie, jak umiejętności językowe, albo liczbowe. Jeszcze jeden przykład to testy osobowości, które pokazują dane cechy charakteru. W tym miejscu warto wymienić także testy psychologiczne, które zbadają cechy psychologiczne konkretnego osobnika. Testów psychologicznych jest bardzo wiele, a co do części z nich jest sporo kontrowersji, czy rzeczywiście sposób interpretowania jest właściwy. Czasami wszak istnieje obawa, iż wyniki traktowane są dosyć subiektywnie. To znaczy, że dana osoba może je oceniać oraz interpretować inaczej niż inny sprawdzający.
Należy bowiem wiedzieć, że w przypadku wszelkich rodzajów testów ważna jest ich zgodna z prawdą ocena. W przypadku testów z wiedzy nie ma tak dużych wątpliwości, jak ma to miejsce w przypadku testów w typie psychologicznym. Czasami wszak jedna osoba sprawdzająca interpretuje konkretną odpowiedzieć inaczej, aniżeli ktoś inny. Dlatego testy (zobacz również testy na prawo jazdy) muszą być narzędziami rzetelnymi, akuratnymi, znormalizowanymi, których rezultaty pozwalają na otrzymanie konkretnych wniosków.