Dlaczego powinniśmy poznać Gruzję? Co ten kraj zapewnia? Jakie ma plusy? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać?

wakacje - malunek
Coraz większa ilość osób wyjeżdża do Gruzji, ponieważ to państwo godne uwagi, piękne, z naprawdę wyjątkową historią oraz nieoczywistymi miejscami. Trochę egzotyka, lecz jednak z aspiracjami, żeby stać się częścią zachodu. Jest tam tanio, więc wiele osób wyjeżdża do Gruzji na wakacje, poza tym nie ma trudności z wizami (można przebywać bez niej aż do 90 dni), więc to znacząco ułatwia pobyt w tym państwie. Co warto tam poznać, dlaczego korzystnie tam pojechać?

wakacje - malunek
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

zwiedzanie gruzji należy zacząć od stolicy tego państwa, a mamy tu oczywiście na myśli Tbilisi. To największy ośrodek miejski w Gruzji, bardzo bogate w wiele ciekawych zabytków, jakie koniecznie warto zwiedzić. Tbilisi ma swój wspaniały klimat. Na uwagę zasługuje Starówka, gdzie wzniesiono w VI wieku rewelacyjną bazylikę Anczischati. Warto wjechać kolejką linową na wzgórze, które wznosi nad starym miastem i pobyć tam w jednej z restauracji, jaka oferuje typowo gruzińskie jedzenie.

Pamiętamy, iż jeżeli wyprawy gruzja (http://gruzjamojamilosc.pl/moje-wyprawy/kachetia) ma bardzo dużo do zaoferowania niż Tbilisi, lecz na samym początku rzeczywiście dobrze odwiedzić tego typu miejsce. Innym interesującym miejscem jest rewelacyjnie położone miasteczko – Mchceta. Jest to starożytna stolica Gruzji, są tam wspaniałe dwa zabytki. Pierwszym jest słynna katedra Sweti Cchoweli, cudowne dzieło architektoniczne z XI wieku. Następnym wartym uwagi zabytkiem jest kamienny kościółek Dżwari, jaki wyrasta na szczycie górującego nad tym miastem wzgórza.

Co niezwykłe, Dżwari szybko wyświęcono, już w 605 roku. Na pewno warto pojechać do Swaneti, która przez wieki była odizolowanym obszarem. Dzięki temu można poznać tam dzisiaj absolutnie wyjątkową architekturę, specyficzną kuchnię i tradycje. Wspaniałe są obronne wieże, a wsie z wieloma basztami wyglądają jak przeniesione z zupełnie innej epoki. No i jak najbardziej nie powinniśmy zapominać o górach, gdyż tu znajduje się Szczara, najwyższy szczyt Gruzji który jest wysoki na 5068 m. n.p.m. Wymienione tu regiony to jedynie początek, ale z pewnością warto od nich rozpocząć poznawanie tego kraju. To kraj niesamowity, różnorodny, wcale nie tak daleko od Polski. Rzeczywiście warto go poznać.