Dlaczego powinniśmy poznać Gruzję? Co ten kraj zapewnia? Jakie ma plusy? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać?

Coraz większa ilość osób wyjeżdża do Gruzji, ponieważ to państwo godne uwagi, piękne, z naprawdę wyjątkową historią oraz nieoczywistymi miejscami. Trochę egzotyka, lecz jednak z aspiracjami, żeby stać się częścią zachodu. Jest tam tanio, więc wiele osób wyjeżdża do Gruzji na wakacje, poza tym nie ma trudności z wizami (można przebywać bez niej aż do 90 dni), więc to znacząco ułatwia pobyt w tym państwie. Co warto tam poznać, dlaczego korzystnie tam pojechać?

wakacje - malunek

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

zwiedzanie gruzji należy zacząć od stolicy tego państwa, a mamy tu oczywiście na myśli Tbilisi. To największy ośrodek miejski w Gruzji, bardzo bogate w wiele ciekawych zabytków, jakie koniecznie warto zwiedzić. Tbilisi ma swój wspaniały klimat. Na uwagę zasługuje Starówka, gdzie wzniesiono w VI wieku rewelacyjną bazylikę Anczischati. Warto wjechać kolejką linową na wzgórze, które wznosi nad starym miastem i pobyć tam w jednej z restauracji, jaka oferuje typowo gruzińskie jedzenie.

Pamiętamy, iż jeżeli wyprawy gruzja ma bardzo dużo do zaoferowania niż Tbilisi, lecz na samym początku rzeczywiście dobrze odwiedzić tego typu miejsce. Innym interesującym miejscem jest rewelacyjnie położone miasteczko – Mchceta. Jest to starożytna stolica Gruzji, są tam wspaniałe dwa zabytki. Pierwszym jest słynna katedra Sweti Cchoweli, cudowne dzieło architektoniczne z XI wieku. Następnym wartym uwagi zabytkiem jest kamienny kościółek Dżwari, jaki wyrasta na szczycie górującego nad tym miastem wzgórza.

Co niezwykłe, Dżwari szybko wyświęcono, już w 605 roku. Na pewno warto pojechać do Swaneti, która przez wieki była odizolowanym obszarem. Dzięki temu można poznać tam dzisiaj absolutnie wyjątkową architekturę, specyficzną kuchnię i tradycje. Wspaniałe są obronne wieże, a wsie z wieloma basztami wyglądają jak przeniesione z zupełnie innej epoki. No i jak najbardziej nie powinniśmy zapominać o górach, gdyż tu znajduje się Szczara, najwyższy szczyt Gruzji który jest wysoki na 5068 m. n.p.m. Wymienione tu regiony to jedynie początek, ale z pewnością warto od nich rozpocząć poznawanie tego kraju.

Intrygują Cię opisane przez nas treści? Niezwykle nam miło. Zapraszamy zatem na następny istotny artykuł (https://www.eccotravel.eu/egzotyczne-wyprawy/dominikana/vista-sol-punta-cana/), który ukryty jest pod podanym linkiem.

To kraj niesamowity, różnorodny, wcale nie tak daleko od Polski. Rzeczywiście warto go poznać.