Dobrze jest zrobić sobie plan, w jakiej kolejności odwiedzimy urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, które mamy na swojej liście, żeby niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy stan naszych dokumentów – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy będziemy potrzebować paszportu? Kiedy wybieramy się do kraju spoza Unii Europejskiej – zdecydowanie tak, ponieważ paszport zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy polskie obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miejskim (za darmo), natomiast paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata to 140 lub 70 zł). Jeżeli jedziemy z dziećmi i one muszą posiadać taki dokument. Jeżeli opłacamy składki na ubezpieczenie w Polsce, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji problemów zdrowotnych lub pilnej potrzeby uzyskania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie było honorowane. Kiedy o stanie zdrowia mowa – należy pójść do internisty, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kontrolna wizyta u dentysty też może uchronić nas przed dużymi wydatkami. Jeśli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor.
Bez zwłoki zerknij tu (http://www.zelwak.pl/dojazd.html) – to naprawdę okazja dla każdego miłośnika tematu, który tutaj opisujemy. Ta wiadomość na pewno przypadnie Ci do gustu.
By wybrać najkorzystniejszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Po przyjeździe również można zamienić pieniądze, jednak po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie musimy pojechać, a po drugie – warto z tym poczekać, bo kantor na lotnisku albo dworcu może być dość drogi. Turyści i tak pozwolą mu zarobić.
Warto zorientować się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba wcześniej zgłosić naszą podróż a później powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.