Co trzeba załatwić przed zagranicznym wyjazdem? Istotne informacje

Każdy jeden wyjazd za granicę wymaga dobrze przygotowanego planu. O ogromnej ilości spraw należy pomyśleć pewien czas szybciej, a jakąś ich część możemy zostawić na ostatnie dni przed podróżą. Czasami prozaiczne czynności mogą zabrać dużo czasu albo nawet przy ich realizacji mogą pojawić się niespodziewane kłopoty. By trzymać wszystko pod kontrolą i czuć się dobrze przygotowanym do wypadu, zabierzmy się za działania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze jest zrobić sobie plan, w jakiej kolejności odwiedzimy urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, które mamy na swojej liście, żeby niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy stan naszych dokumentów – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy będziemy potrzebować paszportu? Kiedy wybieramy się do kraju spoza Unii Europejskiej – zdecydowanie tak, ponieważ paszport zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy polskie obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miejskim (za darmo), natomiast paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata to 140 lub 70 zł). Jeżeli jedziemy z dziećmi i one muszą posiadać taki dokument. Jeżeli opłacamy składki na ubezpieczenie w Polsce, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji problemów zdrowotnych lub pilnej potrzeby uzyskania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie było honorowane. Kiedy o stanie zdrowia mowa – należy pójść do internisty, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kontrolna wizyta u dentysty też może uchronić nas przed dużymi wydatkami. Jeśli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor.

Bez zwłoki zerknij tu (http://www.zelwak.pl/dojazd.html) – to naprawdę okazja dla każdego miłośnika tematu, który tutaj opisujemy. Ta wiadomość na pewno przypadnie Ci do gustu.

By wybrać najkorzystniejszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Po przyjeździe również można zamienić pieniądze, jednak po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie musimy pojechać, a po drugie – warto z tym poczekać, bo kantor na lotnisku albo dworcu może być dość drogi. Turyści i tak pozwolą mu zarobić.

Warto zorientować się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba wcześniej zgłosić naszą podróż a później powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.