Co zrobić, by móc rozwijać swoją firmę?

Aby firma osiągnęła odpowiedni status musi się rozwijać. Jednak nie zawsze właściciel firmy dysponuje na ten cel odpowiednimi środkami. Jak można je zdobyć?

Internet - landszaft

Autor: Christoph Scholz
Źródło: http://www.flickr.com
landszaft - Internet

Autor: Christoph Scholz
Źródło: http://www.flickr.com

Rozwiązaniem, z jakiego warto skorzystać są dotacje ze źródeł Funduszy Europejskich, przyznanych w naszym kraju na lata 2014-2020. Na dotacje z tego źródła w pierwszej kolejności mogą liczyć firmy, które planują prace rozwojowe i badawcze. Instytucją odpowiedzialną za udzielenie wsparcia przedsiębiorcom w tej dziedzinie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Poza Funduszami Europejskimi istnieje również kilka programów krajowych, które pomagają przedsiębiorcom w rozwoju firmy. Możemy wymienić cztery główne kategorie takich programów – pieniądze na start własnej firmy dla pracujących, środki na start firmy dla bezrobotnych, pieniądze dla nowych firm oraz pieniądze dla przedsiębiorstw starszych niż rok. Poza tym, innym sposobem dla pozyskanie środków na rozwój swojej firmy (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-inwestycyjny) będzie znalezienie inwestora, który uwierzy w nasz pomysł i chce zainwestować pieniądze, oczywiście oczekując czegoś w zamian. Dotacje na innowacje i wszelkie inne wymienione formy zdobywania środków powinny być zawsze rozważone przed wzięciem kredytu na rozwój przedsiębiorstwa.

By postawić sobie cele rozwoju własnego przedsiębiorstwa musimy wiedzieć z czym startujemy. Do tego między innymi służy wycena firmy. Aby mieć świadomość czy otrzymana przez nas wstępna propozycja dotycząca na przykład sprzedaży części udziałów jest dla nas opłacalna, powinniśmy określić wartość firmy.

Zainteresowałeś się tym tematem? Czytaj więc dalej jak wyliczyć ekwiwalent za urlop o tym wątku w nowym tekście, który dla Ciebie opracowaliśmy. Myślimy, że Ci się spodoba.

Wycena przedsiębiorstwa czy też udziałów spółki jest działaniem koniecznym do określenia korzystnych dla właścicieli aktywów oraz stosowane jest też trakcie dokonywania zmian struktur prawnych firmy, a jak również wykorzystywana jest do sprawozdań finansowych. Poza tym, wycena firmy może być również elementem zabezpieczeń udzielanego przez bank kredytu. Należy mieć na uwadze, iż by taka wycena posłużyła w odpowiedni sposób oraz mogła przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa powinna być wykonywana przez eksperta, ponieważ istnieje wiele technik wyceny stosowanych przede wszystkim ze względu na cel.

W sieci bez problemu znajdziemy kontakt do firmy, która specjalizuje się w tego typu wycenach. Najlepsze efekty daje współpraca ze stałym doradcą, który w pełni rozumie na czym polega prowadzony przez nas interes, ma dostęp do wszelkich istotnych danych i do którego mamy się stuprocentowe zaufanie.