Jak możemy zostać programistą? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie cechy są niezbędne w tym zawodzie?

Sporo osób myśli nad tym, czy może pracować jako zawodowy programista? W tej kwestii nasuwają się pytania o to, czy pewne umiejętności komputerowe będą wystarczające, ażeby nauczyć się programowania w sposób profesjonalny. To faktycznie ważne, ale specjaliści od rynku pracy patrzą też na inne aspekty.

Bardzo ważnym aspektem jest pasja. Bez względu na to, jakimi rzeczami się zajmujemy, jeżeli robimy to z pasją, osiągnąć możemy o wiele lepsze rezultaty. Identycznie jest także z programowaniem, ponieważ bez faktycznego zainteresowania zostaniemy jedynie rzemieślnikami, a nie twórczymi programistami. Kolejną w związku z tym cechą jest kreatywność. Oczywiście programista powinien być “ścisłowcem”, więc świetnie radzić sobie z przedmiotami ścisłymi, lecz jednocześnie musi być kreatywny.

Informatyk

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo najlepszych programistów ma zdolności muzyczne i plastyczne, i nikogo to nie dziwi. Programowanie tak naprawdę to tworzenie, dlatego też ma to sporo wspólnego z tworzeniem muzyki albo też dzieł plastycznych. Taka kreatywność może pomóc szukać niestandardowych rozwiązań, które w dziedzinie IT są czymś niezbędnym. Niewątpliwie programista powinien być wytrwały. Kodowanie to na pewno nie jest łatwe zadanie, wymaga bardzo dużo czasu. Bardziej zaawansowane programowanie może być jeszcze czytniki rfid trudniejsze, jednocześnie jest bardziej czasochłonne. Każdy programista musi nauczyć się cierpliwości, ażeby móc rozwiązywać najbardziej zaawansowane zadania. Konieczna jest wielka koncentracja, bo niektóre zadania są w stanie zrobić tylko najlepsi. Tego typu osoby także zarabiają więcej, ponieważ jak programisty to zarobki wyglądają różnie, chociaż oczywiście nawet dla kogoś, kto dopiero zaczyna oferowane są zachęcające stawki.

To rzecz jasna zależy od firmy, gdyż nie zawsze jest tak, że początkujący programista może liczyć na rewelacyjne warunki pod wieloma względami. Niemniej dostrzegalny jest taki trend, który wskazuje na to, iż programiści są bardzo cenieni. Po prostu te umiejętności są dziś tak doceniane na rynku, że niektórzy są w stanie wydać sporo pieniędzy za znalezienie świetnego specjalisty. Dlatego na pewno warto rozważyć zostanie programistą, bo faktycznie zapotrzebowanie jest spore.