O czym pamiętać wyposażając magazyn? Jakiego typu reguły są w takim miejscu istotne?

Sporo firm musi wygospodarować część przestrzeni na magazyn, w którym umieścić trzeba na przykład asortyment gotowy do wysyłania. O czym trzeba pamiętać wyposażając taki magazyn? Co jest niezbędne, by dobrze on funkcjonował?

Obsługa zamówień - zarządzanie magazynem

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com

W tego typu miejscu niezwykle ważną zasadą, jakiej powinno się przestrzegać jest porządek. Może to zabrzmi zaskakująco prosto, jednak naprawdę trzeba starać się, żeby wszystkie przedmioty były na swoich miejscach. Jeżeli coś bierzemy, to musimy odkładać w identyczne miejsce. Od tych błahych zasad należy wyjść, by zarządzanie magazynem sobie ułatwić. Nieliczni przedsiębiorcy twierdzą, że pomimo prób zachowania porządku, jak i dobrej logistyki (szerzej – http://www.kador.pl/relokacja/) funkcjonowania magazynu nie da się tak w stu procentach kontrolować. Odsetek osób sądzi, że nigdy nie możemy być pewnym co do tego, że ewidencja komputerowa będzie zgodna ze stanem faktycznym. Możemy jedynie postarać się, by takich różnic było jak najmniej. Dlatego też określeni ludzie są zdania, że magazyny jakby żyją własnym życiem. Ile w tym jest prawdy, to jest zależne oczywiście od tego, jak tego typu magazyn jest zarządzany.

Organizacja tego miejsce, to kwestia ogromnie istotna. W czasie gdy wspaniale przygotujemy tego typu przestrzeń, to wszystkie prace, kontrola rzeczywistości magazynu lub obsługa zamówień będą bez wątpienia prostsze. Opłaca się zainwestować w dogodny system regałów. Umożliwi on użyć maksymalnie przestrzeń magazynu. Istotne jest planowanie dobrze dróg transportowych, które umożliwią dobry i swobodny przepływ materiałów. Brać trzeba pod uwagę dogodne rozplanowanie stanowisk administracyjnych, do obsługi zadań. Tak, by osoby obsługujące bazy danych mogły wykonywać własną pracę.

Zapamiętać trzeba o udostępnieniu pól odkładczych. Chodzi na przykład o miejsce dla materiałów do magazynu dostarczonych, które trzeba przyjąć, lub o takie, które oczekują na wysłanie do klienta. Jeszcze innymi zakresami są miejsca do złożenia opakowań, jakie można wykorzystać wielokrotnie czy też składowania odpadów. Jeśli w magazynie posiadamy wózki widłowe, to niezbędne jest stanowisko do ich ładowania. To dodatkowa ilość niezbędnej przestrzeni, o jakiej nie trzeba zapomnieć.