Proste porady jak zrobić dobre fotografie kompaktowym aparatem

Podstawową zaletą fotograficznych kompaktowych aparatów jest ich rozmiar. Bez kłopotu mieszczą się w kieszeni, więc zawsze mogą być pod dłonią. Nie są kosztowne, zatem niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Ich oprogramowanie pozwala na zrobienie przyzwoitych zdjęć nawet tym osobom, które z pstrykaniem nie są obyte. Dziś podpowiemy wam co uczynić, ażeby zdjęcia z kompaktów były jeszcze lepsze.

Foto odbitki

Źródło: http://www.sxc.hu

Fotografować możesz niemal wszystko. Od pejzaży, zachodzącego słońca po figury i buzie bliskich nam ludzi. Bez względu na to, który motyw wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę na światło. Masz zamiar fotografować widoki? Najlepsze światło jest przed popołudniem. Gdy w zachwycające miejsce trafiłeś w południe, to może warto tam wrócić o innej porze doby? Jeśli robisz fotografie ludziom, zadbaj o to aby byli oni w swej naturalnej postawie. Ustawianie kogoś „na baczność na tle” powoduje, iż pamiątka z wczasów wyjdzie nieinteresująca. Zadbaj także, ażeby osobie fotografowanej światło nie promieniowało prosto w twarz. Model będzie mieć wówczas przymrożone oczy. I bądź pomysłowy – nawet zbiorowe zdjęcie (kliknij i sprawdź) nie musi być monotonne. Z najbardziej udanych zdjęć dobrze jest zrobić foto odbitki. Aktualnie możliwe jest wywoływanie zdjęć online. Jest to opcja nadzwyczaj pożyteczna. Starczy w zaciszu domowym wyselekcjonować najładniejsze fotografie i wysłać je za pomocą właściwego programu. Odbitki przyniesie nam kurier.

Unikaj dużych kontrastów. Dotyczy to na przykład fotografii na plaży. Ostre słońce powoduje, iż model ma nazbyt wyraźne cienie na buzi, mocno zaznaczone są zmarszczki więc człowiekowi przybywa lat. Jeżeli zatem przyjdzie nam pstrykać w silnym słońcu, to spożytkujmy lampę błyskową. Rozświetli ona cienie a także udowodni, że nie jest prawdą, że służy jedynie do pstrykania w ciemnych pomieszczeniach. W każdym aparacie kompaktowym dostępna będzie ikona określona „programy tematyczne”. Warto się z nimi bliżej zaznajomić a także zaprzyjaźnić. Są one tak napisane, żeby automatycznie wybrać optymalne parametry do konkretnych warunków. Dobrze jest z nich korzystać szczególnie na plaży, przy wykonywaniu zdjęć z bliska (makro), w ruchu, w nocy etc.

Fotografowanie nocą to także umiejętność. Oprócz skonfigurowania właściwego trybu, przydałby się do tego statyw. Jeżeli go nie mamy, wyszukajmy miejsca na którym możemy stabilnie oprzeć sprzęt. Może to być ławka, ogrodzenie, kosz na śmieci. Czyniąc nocne zdjęcia, warto także skorzystać z samowyzwalacza.