Rzutniki bez tradycyjnych lamp wykorzystują niebieski laser – jakim sposobem to działa?

Kino domowe to nie jest coś, co modernizujemy rokrocznie jak zasłony czy poduszki. Mając na uwadze ceny na ogół długo i wnikliwie badamy rynek i ważymy decyzję, jakie rozwiązanie wybrać. W dzisiejszych czasach nie działa coś takiego jak zwykły telewizor – każde urządzenie ma ogrom funkcji, które jesteśmy w stanie przetestować. A może w ogóle nie chcemy telewizora, tylko… coś innego?

Projektor

Autor: Indalo PR
Źródło: Indalo PR

Lampy modyfikowały się na tyle, że zyskiwały coraz większą moc przy obniżeniu rozmiarów. Co więcej, tworzono coraz bardziej energooszczędne ich wersje. Niestety nie udało się sporządzić wydzielających na tyle mało energii cieplnej modułów, które można byłoby schładzać pasywnie – wszystkie konstrukcje posiadają cichsze lub czytniki kodów kreskowych głośniejsze wentylatory. Do tego trzeba było korzystać z systemów ochraniających wnętrza rzutników przed pyłem, jaki zakłócał pracę wiatraków, lecz osadzając się na fragmentach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń dostrzegalnych na ekranie. Paru wytwórców, chcąc polepszyć parametry układów stosujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, jaki jest w stanie zagwarantować właściwą jasność. Napotkali oni jednakże na spory problem, gdyż by uzyskać obraz o poprawnym nasyceniu barwami, musimy zapewnić jednakową porcję światła niebieskiego, zielonego i czerwonego. Nim zdecydujesz się na zakup nowego projektora przeczytaj projektory led ranking (zobacz na stronie).

Projektor LED Sony

Autor: Sony
Źródło: Sony

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki projektor kupić w konkretnej sytuacji, powinniśmy dowiedzieć się, jakie opcje mamy na rynku. Teraz jest on zajęty przez projektory led, które są niezwykle żywotne, w porównaniu do swoich tradycyjnych poprzedników. Bowiem parę lat temu, kiedy wówczas nie były one widoczne na polskim rynku, narzędzia tego typu były wyłącznie zakupowane przez firmy, które stać było na nabycie narzędzia, które ma małą żywotność, bowiem rzadko było wykorzystywane. Jednak teraz, kiedy stały się one bardziej przyjazne statystycznemu użytkownikowi, musimy udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki projektor LED wybrać? Tutaj w przypadku wielu z nas głównym punktem decyzyjnym będzie cena, lecz poza nią, również na inne zagadnienia musimy zwrócić uwagę. Przede wszystkim współczynnik projekcji – musimy wybrać urządzenie najbardziej optymalne dla pomieszczenia, w którym oglądane będą filmy. Wystarczy podzielić odległość przez szerokość ekranu. Projektory LED również różnią się między sobą żywotnością. Oczywiście, te najdłużej pracujące będą najdroższe, dlatego powinniśmy zastanowić się, jak intensywnie będzie wykorzystywany ten nabyty przez nas. Gdyż jeśli jesteśmy amatorami kina, którzy codziennie wieczorem odtwarzają film, dobrze ulokować w lepszy produkt. Przemyślmy także, jak dużą rozdzielczość ekranu chcemy posiadać, bowiem im mniejsza, tym tańszy projektor, także z pewnością i tutaj będziemy zmuszeni iść na kompromis. W stwierdzeniu, jaki projektor LED wybrać pomoże nam z pewnością także zestawienie dodatkowych możliwości konkretnego urządzenia. Tutaj bezprzewodowy streaming wizji może być sporym atutem.

projektor led to zdecydowanie lepsze odwzorowanie barw aniżeli to, które mogły nam zaoferować starsze modele projektorów. Dodatkowo są znacznie poręczniejsze jak również lżejsze, co za tym idzie- łatwiej jest je przenieść. Jednym z najważniejszych atutów jest to, że są bezgłośne, czego z pewnością nie możemy powiedzieć o starszych modelach tego typu sprzętu. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać spośród kilku modeli tego rodzaju projektorów. Zwykle koszt tego typu sprzętu jest większy niż w przypadku zakupu zwykłego projektora, jednak jakość projektora laserowego jest nieporównywalnie lepsza. Planując zakup projektora możemy skorzystać z przydatnych porównywarek cen, które pomogą nam w wybraniu odpowiedniego sprzętu. Warto kupować produkty znanych tudzież polecanych marek, które oferują doskonałej jakości produkty.

Wytwórcy przez minione lata głowili się nad tym, w jaki sposób uzyskać układy lampowe, które nie nastręczałyby wykorzystywania rtęci i pozostałych szkodliwych substancji, a także były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, aby sprostać wyczekiwaniom eksploatatorów, którzy są coraz w wyższym stopniu nastawieni na ekologię. Dopiero od paru lat, kiedy pojawiły się pierwsze diody ledowe o wysokiej jasności, stosowane są coraz szerzej w przeróżnych urządzeniach. Dzięki nim można było stworzyć rzutniki przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorkami.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to śmiało przekonaj się, co jest w ofercie (http://m2t.com.pl/pl/czytniki-rfid-5), która dotyczy podobnej tematyki.

Przeznaczone dla nich nieduże ogniwa są w stanie zagwarantować do 3 godzin ciągłej pracy. A to wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła stosującym diody LED i niewymagającym schładzania. Felerem tych urządzeń jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co nastręcza całkowitego zaciemnienia bądź małej odległości od ekranu ażeby móc uzyskać obraz o znośnej jakości.