Rzutniki bez tradycyjnych lamp wykorzystują niebieski laser – w jaki sposób to funkcjonuje?

Bezgłośne, ekologiczne a przy tym dogodne, wręcz przenośne – takie są projektory, które w miejsce lampy wykorzystują diody LED oraz laser. Wyjaśniamy w jaki sposób to funkcjonuje. Projektory multimedialne są dostępne od lat. Wyewoluowały z przyrządów zwanych rzutnikami, epidiaskopami, rzutnikami slajdów. Od momentu, kiedy tylko udało się blask silnych lamp przepuścić przez ekrany LCD, a później rzutować na mikrolusterka w układzie DLP upłynęły już 3 dekady.

Projektor

Autor: Indalo PR
Źródło: Indalo PR

Lampy przekształcały się na tyle, iż zyskiwały coraz większą moc przy zminimalizowaniu rozmiarów. Co więcej, tworzono coraz to bardziej energooszczędne ich odsłony.

Wręczamy Ci darmowe wejście do następnych wątków, jeżeli wpisy opracowane na tej witrynie bardzo Cię porwały. Zatem nie zwlekaj!

Niestety nie udało się skonstruować wydzielających na tyle malutko energii termicznej modułów, jakie można byłoby schładzać pasywnie – wszystkie konstrukcje posiadają cichsze czy głośniejsze wentylatorki. Do tego trzeba było korzystać z systemów chroniących wnętrza rzutników (sprawdź tutaj) przed pyłem, jaki zakłócał pracę wiatraków, lecz osadzając się na fragmentach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń widocznych na ekranie. Paru wytwórców, pragnąc polepszyć parametry układów użytkujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, jaki jest w stanie zagwarantować odpowiednią jasność. Natrafili oni jednak na spory kłopot, gdyż aby uzyskać obraz o odpowiednim nasyceniu barwami, trzeba zagwarantować jednakową dawkę światła niebieskiego, zielonego i czerwonego. Zanim zdecydujesz się na zakup nowiuteńkiego rzutnika sprawdź projektory LED ranking.

Wytwórcy przez minione lata głowili się nad tym, jakim sposobem otrzymać układy lampowe, jakie nie nastręczałyby wykorzystywania rtęci i innych szkodliwych substancji, a również były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, by sprostać wyczekiwaniom eksploatatorów, którzy są coraz bardziej nastawieni na ekologię. Dopiero od kilku lat, kiedy pojawiły się pierwsze diody LED o dużej jasności, wykorzystywane są coraz szerzej w różnych urządzeniach. Dzięki nim można było stworzyć projektory przenośne, które mogą być zasilane akumulatorkami. Przeznaczone dla nich niewielkie ogniwa są w stanie zagwarantować do trzech godzin nieprzerwanej pracy. A to wszystko dzięki energooszczędnym źródłom światła stosującym diody LED i niewymagającym chłodzenia. Mankamentem takich aparatów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co nastręcza pełnego zaciemnienia czy małej odległości od ekranu aby móc otrzymać obraz o znośnej jakości.