Wideodomofon – dla bezpieczeństwa, dla pewności, kto jest za drzwiami. Czym są te sprytne urządzenia? Co wiemy na ich temat? Warto je posiadać?

Słyszałeś zapewne o urządzeniu jak wideodomofon. Może nawet coś na taki temat czytałeś, ale poza tym Twoja wiedza na ten temat jest znikoma. W tym artykule postaram się pokrótce omówić to interesujące pojęcie, przedstawić w prosty sposób, czym wideomofon jest.

Dobrze wiedzieć, czym wideodomofon różni się od domofonu i wideowizjera. Zwykły domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest montowany na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko jest zależne od tego, który typ mamy dostępny. Zasada działania wideodomofonu jest dosyć zbliżona, jak w przypadku domofonów. A więc, przy drzwiach zewnętrznych powinniśmy zamontować panel zewnętrzny, różni się on jednocześnie od zwykłego zastosowania, tym, że posiada kamerkę – .

domofon

Autor: David Goehring
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiornik wewnętrzny, jaki mamy w mieszkaniu ma nieduży ekran, najczęściej jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości.

Kliknij kluczowy link (http://autopart.pl/krakow). Tam zobaczysz pożyteczne informacje na to zagadnienie, omówione w artykule.

Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, ażeby przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu możemy zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno zgadnąć, takie zastosowanie z pewnością poprawia nasze bezpieczeństwo, bo przed otwarciem drzwi możemy rozeznać się, kto jest naszym gościem. Dzisiaj, kamery coraz częściej mają możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To istotne i bardziej nowoczesne, bo do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, parę kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów (polecamy) jest sprawa kontroli dostępu. Kiedyś taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w przedsiębiorstwach czy bankach. Używany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, czyli magazynów czy serwerowni.

Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać możemy w obecnych domofonach i wideodomofonach jest sposobem identyfikacji o niezbyt wysokim stopniu zabezpieczeń. Wiadomo można sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia są przykładowo różne klucze, takie jak karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej nowoczesne zabezpieczenia to cechy biometryczne, czyli skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednakże na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednakże czy w przyszłości to się nie zmieni.