Zła bateria może istotnie uszkodzić telefon, lepiej zatem dobrze się rozejrzeć przed zakupem tego akcesorium

Laptop pozbawiony baterii nie będzie działał, o tym wie każdy. Sprawna bateria to gwarancja dobrze funkcjonującego sprzętu. Tylko dzięki niej jesteśmy w stanie pracować na urządzeniu w dowolnym miejscu

Podobnie jest w przypadku innych urządzeń np. notebooków. Aby posiadać gwarancję jakości, wybierajmy dodatki dedykowane, więc do notebooka Acer idealna będzie oryginalna bateria acer. Jeżeli zdecydujemy się na nabycie tańszego zamiennika, to nadzwyczaj często wychodzi, iż wytwórca nie zamieszcza zgodnych z prawdą wiadomości na temat pojemności baterii. Może być i tak, że zakupiona bateria pracuje nawet o 50% krócej niż głosi napis na pudełku. W przypadku laptopów funkcjonuje ta sama zasada, jak w wypadku smartfonów lub lustrzanek. Do produktu Acer zawsze najlepsza będzie oryginalna bateria acer, a nie produkty marki Asus czy Apple. Jedynie to da nam gwarancję bezpieczeństwa.

Laptop - bateria

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Ten tekst będzie zadedykowany baterii, która zasila te kompy i zezwala, by posiadać je ze sobą w każdej ewentualnej sytuacji tudzież miejscu, w którym obecnie jest nam pomocny. Laptop, który działa dzięki zasilaniu bateryjnym np. bateria lenovo, czy bateria sony (pomocne wskazówki), najpierw wytrzymywał będzie 3 godziny, aczkolwiek po zwykle dwóch latach użytkowania nie więcej niż 1 godzinę. W wielu przypadkach zdarza się, że bateria przestaje w ogóle działać tzn. wyłącza się niebawem po odłączeniu od niej zasilania. W tego typu oto sytuacji nasz przenośny laptop staje się składanym komputerem, którego miejsce najczęściej bywa na biurku.

Przyczynami starzenia się baterii jest przede wszystkim czas, którego nie jesteśmy w stanie przystopować, bo to naturalny proces działający na pojemność akumulatora. Kolejnym czynnikiem jest temperatura. Optymalnymi warunkami roboty akumulatora jest 20 – 25 stopni, im w wyższym stopniu ciepło zobacz też kształtki ceramiczne jest w powietrzu tym szybciej skracana jest pojemność akumulatora. Ciekawostką jest zjawisko, iż gdy komputer przenośny nagrzeje się do 60 szczebli po trzech miesiącach użytkowania wydajność akumulatora jest w stanie spaść nieraz o połowę. Ostatnim elementem dla tak znaczących elementów jak bateria sony, bateria lenovo jest wartość ładowań. Akumulatory uregulowane są najczęściej na 300 -400 cyklów ładowań. Da się przypuszczać, że po tym czasie wydajność komputera opadnie o połowę. Aby udaremniać to starzenie się należy podobnie do przyczyn: pracować w odpowiedniej temperaturze, nie doprowadzać do przegrzania się przyrządu, a jeśli do niego dojdzie to efektywnie go chłodzić. Innym jest unikanie ciągłego doładowywania baterii bądź pracy na ciągle podłączonym do ładowania notebooku. Dlatego też należy minimum raz w tygodniu, w zależności od korzystania rozładować baterię do samego końca.

technologia - odbitka

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystkie baterie i akumulatory mają własną określoną żywotność. Jeżeli chodzi o te z laptopów, np. bateria asus, to powinny być sprawne przez mniej więcej 2-3 lata. Kalkuluje się to na cykle – zatem jest to średnio 500 cykli. To naturalne, że z czasem maleje sprawność ogniw umieszczonych w baterii. Z każdym cyklem okres działania się skraca, aż do momentu, gdy stałe podpinanie ładowarki do baterii staje się konieczne. To bardzo komplikuje korzystanie z laptopa wszędzie, bo należy szukać elektrycznego gniazdka. W ten sposób z urządzenia przenośnego powstaje tak naprawdę urządzenie stacjonarne, a to nie ma sensu. Każda bateria, bez znaczenia, czy jest to bateria toshiba (w najnowszym wpisie) lub inna znana firma, musi być właściwie dobrana do urządzenia.

Jak wybrać właściwy odpowiednik starego akumulatora? Trzeba wziąć pod uwagę pierwotne oznakowanie baterii. Jego znajomość znacząco ułatwi zakup dobrego odpowiednika. Poznanie modelu baterii pierwotnej to pierwszy krok do dobrego zakupu nowej. Aby go znaleźć, należy wysunąć baterię z urządzenia oraz zerknąć na naklejkę. Podane są tam: kraj produkcji, znaki ostrzegawcze oraz kod, unikalny dla każdego wytwórcy. Na przykład, bateria Asus ma kod z początkiem AXX-, z kolei bateria Toshiba: PAXXXX-.

Wiedza na temat kodu to jednakże nie wszystko. Pamiętać trzeba także o właściwym doborze napięcia. Zazwyczaj są to napięcia o wartości 10.8V lub 14.4V. Licz się z tym, że komputer nie będzie sprawne, jeżeli wybierzesz akumulator o niższym albo wyższym napięciu niż normalnie.
Ostatnie kryterium zakupu nowej baterii to pojemność, opisywana w jednostce mAh albo Wh. Im wyższa ich wartość, tym dłużej komputer może działać bez ładowania.
Chcąc na długo cieszyć się z wymarzonego, przenośnego notebooka trzeba o niego dbać. Jednym z rzeczy do tego pomocnym jest plastikowa podkładka, która poprawia wymianę powietrza w obudowie. Pomniejsza ona temperaturę i wydłuża żywotność akumulatora.