Jak powinniśmy opiekować się starszymi osobami? O czym niezbędnie powinniśmy pamiętać?

Opieka nad osobą w podeszłym wieku to zajęcie, które trwa bez przerwy, jesteśmy w stanie powiedzieć, że to opieka całodobowa. W ciągu dnia trzeba jej pomagać w codziennym funkcjonowaniu i być gotowi na możliwe pogorszenie stanu zdrowia. Warto więc pamiętać, co jest w tej kwestii najistotniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi jest zależna od wielu czynników, między innymi od tego, w jakiego rodzaju kondycji psychicznej oraz fizycznej jest dana osoba. Przykładowo, czy taka osoba cierpi na choroby starszego wieku, czy ma demencję, a może daje rady poruszać się o własnych siłach? Przede wszystkim należy przypilnować, czy tego typu osoba bierze przepisane przez lekarza lekarstwa.

Opisywany temat jest dla Ciebie ciekawy? To przekonaj się (https://www.atomrtg.pl/), że inne portale też posiadają podobne informacje, które wciągną Cię totalnie.

Niestety, starsi ludzie mają trudności z pamięcią i dość często nie pamiętają o tabletkach. Jak starsza osoba ma pewne rany, przykładowo odleżyny, nie możemy zapominać o regularnej wymianie opatrunków. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to też pamięć o konkretnych badaniach oraz kontrolach lekarskich. To sprawia, że skutecznie możemy zaniżyć rozwój chorób wieku podeszłego. Obserwujmy i reagujmy na takie objawy. Jak samopoczucie seniora ulega pogorszeniu, to pytajmy, czy coś go boli lub frustruje. Koniecznie pomagajmy podczas codziennych czynności, na przykład podczas jedzenia, ubierania się i utrzymywania czystości. Z pewnością jednakże nie powinniśmy wyręczać rodzica, jak da radę to zrobić samodzielnie. Na pewno nie poganiajmy tego typu osoby, ponieważ może to mocno ją zdeprymować i zdenerwować. Jak starsza osoba robi coś sama, to wpływa to na jej stan fizyczny oraz psychiczny. Inaczej to wygląda jak mamy do czynienia z osobą która jest unieruchomiona. Trzeba ją wyręczyć we wszystkich tego rodzaju czynnościach, a ponadto wykonać za nią zakupy, ugotować posiłki czy posprzątać mieszkanie.

Co bardzo ważne, powinniśmy zadbać o sprawność umysłową rodzica. To naprawdę ważne w przypadku osób z demencją. Musimy poświęcić trochę czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, można więc zagrać w warcaby, karty lub chińczyka. Miejmy na uwadze, że wiekowa osoba może mieć kłopoty ze słuchem, więc powinniśmy się z nią tak komunikować, żeby w pełni rozumiała, co do niej mówimy.