Przemiany na rynku pracy, jakie wystąpiły po aneksji Polski w szeregi Unii Europejskiej.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej bardzo odmieniło na rynku pracy w naszym kraju. Znacznie wcześnie wprawdzie w ograniczonym zakresie emigracja istniała, ale było to wszystko niedużej skali. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w którymś europejskim kraju należało postarać się o odpowiednie zezwolenia, pokonać całą maszynę biurokracji, a i nie było się pewnym, że odpowiedź będzie pozytywna.

Pewna ilość ludzi pracowała na czarno, bez żadnych umów i świadczeń, takie osoby wyjeżdżały przykładowo na wycieczkę i następnie w danym kraju pozostawały. Lecz w skali wszystkich pracujących był to niewielki procent, absolutnie nie mający wpływu na krajowy rynek pracy. I trwało to wszystko w takiej formie do roku 2004, bowiem wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, jaka trwa do dnia dzisiejszego. Przystąpienie do Unii spowodowało, że nagle przed naszymi pracownikami stanęła otworem większość państw członkowskich, a internet i gazety zaczęły się nagle wypełniać ogłoszeniami takimi jak oferty pracy zagranica.

Szasuje się, że w celach zarobkowych w krajach członkowskich Unii wyjechało nawet kilka milionów pracowników. Jest to już parę procent wszystkich którzy mogą pracować, i taka ilość w pewien sposób może wpłynąć na to, co dzieje się w naszym kraju.

Praca za granicą

Autor: Rainer Stropek
Źródło: http://www.flickr.com

Emigrowali bardzo różne osoby, absolwenci, którzy nie mogli znaleźć swojego pierwszego zajęcia, dorośli ludzie z małych wiosek, gdzie panowało olbrzymie bezrobocie, czy też wykształceni, doświadczeni specjaliści szukający nowych możliwości na rozwój.http://www.happytree.com.pl/archiwizacja-dokumentow.html (archiwizacja dokumentów w Gdańsku)Rzecz jasna podstawową sprawą, jaka w większości przypadków decydowała o wyjeździe, były zarobki, przeważnie kilkakrotnie większe niż w polskich firmach.

W niektórych regionach niewielkie miasteczka i wioski wręcz opustoszały, gdyż kto tylko dał radę, to pakował walizkę i kupował bilet do Anglii. Część z ludzi, którzy dziesięć lat temu wyjechali, w pewnym momencie wróciła, lecz zdecydowana większość z nich prawdopodobnie zostanie do końca w obcym kraju.

Jeżeli szukasz fascynujących informacji na prezentowany temat, to starannie przeanalizuj pomocny serwis, który ma godne zainteresowania informacje.

Co więcej, cały czas ukazują się nowe ogłoszenia o pracę, skłaniające kolejne osoby do wyjazdu.