W jaki sposób i w którym miejscu szuka się dzisiaj pracy?

Poszukiwanie pracy
Jeżeli nie mamy sprecyzowanych planów zawodowych i nie wiemy, co mogą robić osoby z naszymi kompetencjami, warto rozpocząć poszukiwanie pracy od odwiedzenia biura karier. Tam otrzymamy informacje, dzięki którym dowiemy się, w jakich specjalizacjach a także na jakich posadach mamy szansę dostać pracę. To niezwykle ważne, aby zdobyć taki punkt odniesienia, zanim poczniemy wysyłać Curriculum Vitae. W przeciwnym przypadku można odpowiadać nawet na 250 ogłoszeń tygodniowo, a efekt będzie zerowy.

Następny krok to stworzenie bazy serwisów ogłoszenia prac, jakie będziemy systematycznie odwiedzać w poszukiwaniu nowiuteńkich propozycji. Na liście winny znaleźć się nie jedynie najbardziej popularne strony, ale także te obejmujące ogłoszenia [poptrade.pl] regionalne bądź branżowe. Wtedy można mieć pewność, iż nie przeoczymy atrakcyjnej propozycji. Sprecyzowanie branży a także zakresu stanowisk, na których możemy pracować, pozwala również na bezpośrednie dojście do chlebodawców. Coraz nagminniej na swych stronach internetowych przedsiębiorstwa mają zakładki kariery. Tam – w zależności od bieżącego zapotrzebowania na pracowników – odnajdziemy ogłoszenia na konkretne stanowiska czy zbiorczą informację, jakiego rodzaju pracobiorcami firma jest zaciekawiona.

firmy - malunek
Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnym z trendów jest poszukiwanie pracy przez serwisy społecznościowe, jednak osoby bez doświadczenia winny je użytkować w inny sposób niż ci, którzy już pracowali. Co w takim razie mają robić? Przede wszystkim szukać miejsc i grup, w których gromadzą się ludzie z branży. Umożliwiają to m.in. profesjonalne serwisy społecznościowe. Dzięki temu nie tylko na bieżąco monitorujemy informacje, ale także nawiązujemy kontakty zawodowe, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy okazji stworzyć w takiej skali jak też tak krótkim czasie. Pracodawcy wiedzą, iż młodzi szukają pracy głównie w necie, stąd właśnie tam można odnaleźć najwięcej ogłoszeń skierowanych do owej grupy wiekowej. Nierzadko są to ogłoszenia bezpłatne.

O ile mamy na koncie praktykę zawodową, winniśmy bez problemu określić, w jakiej branży i na których stanowiskach się odnajdziemy. Wybierając ogłoszenia korzystniej selekcjonować te, w których spełniamy przynajmniej trzy czwarte wymogów, aplikowanie na posady, do których brakuje nam połowy niezbędnych kompetencji, można uznać za bezskuteczne.